Honor Roll

Recent Prize Winners

2013–14

BA Prizes

African Studies BA Essays Prize

  • Patricia Stichnoth, "The Colonial State, Unwanted Applicants, and the Language of Mutual Obligation in Senegal, 1913–1921" (Advisor: Rachel Jean-Baptiste; Preceptor: Eleanor Rivera)

Asada Eiji BA Thesis Prize

  • Alexander Hoare, "The Secret History of Textbooks and Manga: The Historical Narrative of the Bakamatsu and Meiji Era" (Advisor: Susan Burns; Preceptor: Sarah Panzer)

Anna M. and George N. Barnard Prize in American History

  • Morton (Doni) Bloomfield, "Regulatory Arbitrage and Catastrophic Financial Risk: The Case of the 1850s Midwestern United States" (Advisor: Fredrik Albritton Jonsson; Preceptor: Sarah Weicksel)
  • Honorable Mention: Michael McCown, "Making Peace, Making Revolution: Black Gangs in Chicago Politics, 1992–1993" (Advisor: Adam Green; Preceptor: Jaclyn Sumner)

Oliver Cromwell Cox and Ernest Everett Just Prize

  • Karim Pirani, "Nascent Activism in a New Asian American Landscape: Gender, Media, and Politics after Vincent Chin" (Advisor: Matt Briones; Preceptor: Jaclyn Sumner)

Harold E. Goettler Political Institutions Prize

  • Richard Deulofeut-Manzur, "The Diverse Santa Clara: How Justices, Attorneys, Reporters, and Railroad Owners Navigated the Rise of the Large Corporation" (Advisor: Amy Dru Stanley; Preceptor: Sarah Weicksel)

The Chicago Center for Jewish Studies Undergraduate Essay Prize

  • Jonathan Katz, "'Belonging to a Strange Nation': Paarl Jews, Marburg Norwegians, and the White Settler Landscape in Colonial South Africa, 1890–1930" (Advisor: Rachel Jean Baptiste; Preceptor: Jaclyn Sumner)

Emil Karafiol Prize in European and International History

  • Thomas Prendergast, "From 'Self-Formation' to 'National Education': Friedrich Gundolf, Friedrich Wolters, and the Crisis of Historicism, 1908–1933" (Advisor: Michael Geyer; Preceptor: Sarah Panzer)

Ruth Murray Essay Prize in Women's Studies, Feminist Criticism, and Gender Studies

  • Melissa High, "Creating Wartime Community: The Work of Chicago Clubwomen during World War II" (Advisor: Jane Dailey; Preceptor: Sarah Weicksel)

Nicholson Center for British Studies BA Essay Prize

  • Claire Arnold, "'The Delights of a Plunge into the Unknown': Reimagining Children's Adventure Literature in the Nineteenth Century" (Advisor: Leora Auslander; Preceptor: Eleanor Rivera)

Undergraduate Research Grants & Fellowships

François Furet Travel Grant

  • Morgane Martinet
  • Zhou Fang

Gates Cambridge Scholarship

Goldman Sachs–Strongin Study Abroad Grant

  • Preston Thomas

Humanitarian Award

  • Haben Ghebregergish

Human Rights Program Internship

  • Alyssa Bivins

Arthur Mann Travel Grant

  • Ula Kulpa
  • Sarah Miller
  • Ella Schwamm

Mellon Mays Undergraduate Fellowship

  • Jaime Sanchez Jr.

Philip E. Montag Summer Research Fellowship in History

  • Charles Fox
  • Tamsin Parzen
  • Adam Swingle

Nicholson Center for British Studies Travel Grant

  • Hilde Nelson

Planning Resources and Involvement for Students in the Majors (PRISM)  Research Grant

  • Morgane Martinet

Glenn Swogger Summer Research Fellowship in History

  • Morgane Martinet
  • Stephanie Xiao
  • Ione Barrows
  • Zhou Fang

F. Champion Ward Third-Year International Travel Grant

  • Rebecca Liu

2012–13

BA Prizes

Asada Eiji BA Thesis Prize

  • Sandra Park, "Remembering the 'Jerusalem of the East': Recalling the Christian Heritage of Northern Korea in Light of the Recent Phenomenon of Christianization among Refugees from the Democratic People's Republic of Korea" (Advisor: Bruce Cumings; Preceptor: Casey Lurtz)

Anna M. and George N. Barnard Prize

  • Elisabeth Meier, "'Harbors to Make Greater Chicago': Chicago, Lake Calumet, and the Re-Visioning of the City, 1908–1921" (Advisor: Michael Conzen; Preceptor: Sarah Weicksel)

Oliver Cromwell Cox and Ernest Everett Just Prize | Anna M. and George N. Barnard Prize (honorable mention)

  • Amber Bailey, "Chicago's Engine Company 21: An Experiment with Interracial Democracy in an Era of Reconstructions, 1872–1927" (Advisor: Matt Briones; Preceptor: Chris Dingwall)

Harold E. Goettler Political Institutions Prize

  • Andrew Miller, "What's the Matter with Ragen? Politics, Masculinity, and Irish American Identity in Chicago, 1900–1927" (Advisor: Amy Lippert; Preceptor: Sarah Weicksel)

Emil Karafiol Prize

  • Kelsey Norris, "'With Unwomanly Strength': The Blockade Writings of Ol'ga Berggol'ts and Vera Inber and the Role of the Soviet Writer in Besieged Leningrad" (Advisor: Faith Hillis; Preceptor: Flora Roberts)
  • Sam Spiegel, "A Balancing Act: An Alternative Theory of Pre-Coinage Currency in Ancient Greece" (Advisor: Alain Bresson; Preceptor: Flora Roberts)

Undergraduate Research Grants & Fellowships

African Studies Research Grant

  • Jonathan Katz

Carnegie Endowment Junior Fellowship

  • Ola McLees

Michel David-Weill Scholarship

Dean's Award for Research

  • Noah Weiland

Foreign Language Acquisition Grant (Buenos Aires)

  • Rachel Schastok

Arthur Mann Travel Grant

  • Marley Lindsey

Philip E. Montag and Glenn Swogger Summer Research Fellowship in History

  • Alexander Hoare
  • Patricia Stichnoth

Square E Foundation Travel Grant

  • Matthew McDonald

2011–12

BA Prizes

Asada Eiji BA Thesis Prize | Nicholson Center for British Studies BA Essay Prize

  • Keith Jamieson, "'Peculiar Circumstances': Hong Kong in Britain's Empire, 1945–1952” (Advisor: Susan Burns; Preceptor: Ke-Chin Hsia)

Anna M. and George N. Barnard Prize

  • Ricardo Alvarez-Pimentel, "Adopting the American Racial Lens: A History of Mexican Immigration to Chicago from the Town of Arandas, Jalisco" (Advisor: Thomas Holt; Preceptor: Darryl Heller)

Emil Karafiol Prize

  • Henry Gruber, "Occupy Menorca: The Baleric Islands, Trade, and the Vandal Dream of a Maritime Empire in the Western Mediterranean" (Advisor: Rachel Fulton Brown; Preceptor: Erika Vause)

Undergraduate Research Grants

Foreign Language Acquisition Grant (Paris)

  • Noah Weiland

Arthur Mann Travel Grant

  • Josh Schwartz

Philip E. Montag and Glenn Swogger Summer Research Fellowship in History

  • Alice Blackwood
  • Katherine Jinyi Li
  • Hillary Ross

2010–11

BA Prizes

Anna M. and George N. Barnard Prize

  • Hannah Whitehead, "Resistant Material: Reimagining Housework at the University of Chicago, 1892–1915" (Advisor: Kathleen Conzen; Preceptor: Darryl Heller)

Emil Karafiol Prize

  • Tomasz Blusiewicz, "Edward Gierek and the Birth of Solidarity: A Study in the Political Economy of Socialism" (Advisor: John Craig; Preceptor: Joachim Häberlen)

Undergraduate Research Grants

Arthur Mann Travel Grant

  • Archibald England
  • Sam Braxton
  • Julia Littman
  • Michael Lipkin

Philip E. Montag Summer Research Fellowship in History

  • Victoria Anne Plutshack

James M. Sack Summer Research Fellowship in History

  • Peter Slezkine

2009–10

Anna M. and George N. Barnard Prize

  • Sara Leginsky, "First-Class Americans, Second-Class Texans: The American G.I. Forum and the Politics of Citizenship in Post–World War II Texas" (Advisor: Emilio Kourí; Preceptor: Betsy Wood)

Chicago Center for Jewish Studies Undergraduate Essay Prize | Philip E. Montag Summer Research Fellowship in History

  • Samuel Casper, "'Cain, where are they, those whom you brought here?' Soviet War Correspondents Confront the Nazi Genocide, 1941–1945" (Advisor: Sheila Fitzpatrick; Preceptor: Jennifer Amos)

Emil Karafiol Prize

  • Margot Parmenter, "There Is No 'I' in Group—But There Is in 'Right': Tracing the Cultural Meaning of European Rights Discourse from the Minority Treaties to the Post–World War II Era" (Advisor: Michael Geyer; Preceptor: Patrick Houlihan)

James M. Sack Summer Research Fellowship in History

  • Douglas Dishong, "Towards a New World Order: Socialist Feminism and the Chicago Women's Liberation Union, 1968–1976" (Advisor: Christine Stansell; Preceptor: Betsy Wood)
  • Tsion Gurmu, "Students Activism and the Transnational Black Liberation Movement: A Comparative Study of Black Student Movements in the United States and South Africa" (Advisor: Michael Dawson; Preceptor: Jessica Neptune)
  • Pierre Monnat, "Bottom Lands: Farms, Farmers, and Urban Growth on Seattle's Urban Fringe, 1910–1962" (Advisor: Kathleen Conzen; Preceptor: Betsy Wood)

2008–09

Anna M. and George N. Barnard Prize

  • Emily Gilman, 'They Will Enjoy Liberty and the Rights of Citizenship': Conceptions of Equality and Citizenship in Colonization Schemes, 1715–1818" (Advisor: Edward Cook; Preceptor: Matt Millikan)
  • Emma Scripps, "Race, Community, and the Conflict over Youth: Parkway Community House, 1936–1949" (Advisor: Adam Green; Preceptor: Jessica Neptune)

Emil Karafiol Prize

  • Elizabeth Cross, "The Myth of the Foreign Enemy: The Brunswick Manifesto and the Radicalization of the French Revolution" (Advisor: Paul Cheney; Preceptor: Patrick Houlihan)

Arthur Mann Travel Grant

  • Bingyu Zheng, "Harmonizing Chinese Tradition and Western Modernity: Hong Rengan's Contact with the West and Attempt at Modernization" (Advisor: Guy Alitto; Preceptor: Jennifer Amos)

Arthur Mann Travel Grant | Philip E. Montag Summer Research Fellowship in History

  • Benjamin Jervis, "Western Power Brokers: The Los Angeles Times, Baseball, and the Plan to Remake a City" (Advisor: Adam Green; Preceptor: Jessica Neptune)

Philip E. Montag Summer Research Fellowship in History | James M. Sack Summer Research Fellowship in History

  • Katherine Ammirati, "The Gritti and the 1530 Treaty of Bologna: Myth and History during the Dogeship of Adrea Gritti" (Advisor: Cornell Fleischer; Preceptor: Patrick Houlihan)
  • Emily Mokros, "Constructing Symbols: Discourse on the 1993 Spreebogen Internationaler Städtebaulicher Ideenwettbewerb and the New Berlin" (Advisor: Michael Geyer; Preceptor: Patrick Houlihan)
  • Natalia Ostrowski, "The Polish Renaissance through Il Cortigiano Polacco: Mirror of Italian Renaissance: Thought or Looking Glass into Polish Cultural Nationalism?" (Advisor: Constanin Fasolt; Preceptor: Jennifer Amos)

Ruth Murray Prize

  • D. Alexandra Schumann, "A Foucauldian Analysis of the Detention of Prostitutes during World War I" (Advisor: Christine Stansell; Preceptor: Matt Millikan)

2007–08

Anna M. and George N. Barnard Prize | Philip E. Montag Summer Research Fellowship in History

  • Randall Williams, "Manuel Lisa, Militarism, and Contract Law in the Early American Fur Trade, 1804–1812" (Advisor: Edward Cook; Preceptor: Roman Hoyos)

Anna M. and George N. Barnard Prize | Ruth Murray Prize

  • Alexander Lerner, "Gendered Witnessing: Performative Identity and the World of Spectatorship, Regulation, and Authority in the Murder Trial of Ephraim Avery, 1833" (Advisor: Amy Stanley; Preceptor: Gwendolyn Ickes)

Emil Karafiol Prize

  • Derek Bowers, "Hesychasm and the Body: Hospitals in Late Byzantine Society" (Advisor: Walter Kaegi; Preceptor: Ben Zajicek)

Arthur Mann Travel Grant

  • Rachel Landau, "Stepping Off or Staying on the Pedestal: The Women of the 1893 World Columbian Exposition"
  • Zoe Samuels, "Retreat from Radicalism: Northern Republicans and the Negro Exodus to Kansas"

Philip E. Montag Summer Research Fellowship in History

  • Ethan Frenchman, "Private Interests, Public Gains: Property and the Tennessee Valley Authority" (Advisor: James Sparrow)

Ruth Murray Prize

  • Susanna (SJ) Cohen, "'When a birth certificate is completed[…] there are different levels of truth': M.T. v. J.T., in re Ladrach, and the Hidden History of Transsexual Marriage Law" (Advisor: Amy Stanley; Preceptor: Gwendolyn Ickes)

James M. Sack Summer Research Fellowship in History

  • Kimberly Foley, "Stamping Out the Smoking of Opium: Deportation, Narcotics, and the Construction of American Citizenship in Early Twentieth Century"